Autorská výstava Zdeňka Přibyla

Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského v Prachaticích pořádají k 210. výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna v jeho rodném domě autorskou výstavu fotografií pana Zdeňka Přibyla z Prachatic. Světec Jan N. Neumann, pozdější filadelfský biskup a první světec v Severní Americe, se narodil 28. března 1811 v Prachaticích a zemřel 5. ledna 1860 ve Filadelfii.

Kurátorkou výstavy je paní Jiřina Dolejšková, zkušená organizátorka kulturního života v regionu Prachaticka, hlavní manažerka většiny ze čtrnácti ročníků mezinárodního workshopu SALVE Prachatice a Dnů duchovní hudby Prachatice. Záměrem expozice je představit výběr z prací fotografa Zdeňka Přibyla, člena Asociace jihočeských výtvarníků, který dokumentuje život a dění v Prachaticích celých 45 let. Stejnou dobu se věnuje také výtvarné fotografii.

Výstava se uskuteční v Neumanneu, klášteře sester boromejek, Neumannova ulice 142, Prachatice. Zahájena bude ve čtvrtek 21. října 2021, slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 4. listopadu 2021 v 16:30. Výstava potrvá do úterý 30. listopadu 2021 včetně. Pro veřejnost bude přístupná každé úterý a čtvrtek, v době od 10 do 11:00 hod a od 14 do 16 hodin, jinak po předchozí domluvě se sestrou Vincentou Kořínkovou, představenou kláštera (mobil: 723 477 525).

V přízemí Neumannea mohou návštěvníci shlédnout fotografie z událostí v klášterní zahradě a sousedním hospicovém parku sv. Jana N. Neumanna. Nebudou zde chybět snímky z koncertů, výstav, divadel a pořadů pro děti konané v tomto příjemném prostředí zahrady. Doplní je několik autorových výtvarných fotoobrazů, které vystavuje na různých místech v Evropě s  domovskou Asociací jihočeských výtvarníků v Českých Budějovicích.

Hlavní část výstavy bude umístěna v Galerii sv. Jana N. Neumanna. Nabídne snímky z činností pořádaných v tomto rodném domě sv. Jana N. Neumanna řeholními sestrami boromejkami, jako jsou výstavy, přednášky, Dny evropského dědictví v Prachaticích, z návštěv vzácných hostů.

Samostatná část výstavy bude věnována uskutečněným akcím k oslavě prachatického rodáka sv. Jana N. Neumanna nejen zde v Prachaticích, ale i na Velvyslanectví USA v Praze a v řadě evropských měst, která hostila kolekce obrazů z mezinárodních workshopů SALVE Prachatice. Autorkou tohoto zajímavého projektu je již dříve zmiňovaná paní Jiřina Dolejšková.

Fotograf Zdeněk Přibyl zde vystaví i své snímky inspirované Prachaticemi, sv. Janem N. Neumannem a duchovní atmosférou těchto míst. V roce 2019 jim spolu s dalšími díly výtvarníků ze SALVE Prachatice v průběhu slavnostní mše k poctě sv. Jana Nepomuka Neumanna požehnal v italské metropoli Římě v kostele Sant’Alfonso de Liguori rektor kostela P. Luis Alberto Roballo, CSsR.

Zdeněk Přibyl, novinář, rozhlasový a televizní spolupracovník, redaktor a fotograf regionálního internetového deníku prachatickoNEWS.CZ, se s výstavou svých fotografií vrací do Neumannea po dvou letech. K jeho životnímu jubileu 70. narozeninám, mu v roce 2019 sestry boromejky uspořádaly výstavu na téma Klášterní zahrada. Některé fotografie z tohoto cyklu se objeví i na nové podzimní výstavě v tomto roce. Všichni jste na ni srdečně zváni!

Plakát ke stažení zde.